بهره برداری رسمی از بخش بخار نیروگاه سیکل ترکیبی آبادان

سه پروژه صنعت برق خوزستان شامل بخش بخار نیروگاه سیکل ترکیبی آبادان، واحدهای 5 و 6 گاز نیروگاه سیکل ترکیبی خرمشهر و پست 400 کیلوولت شهید جهان آرا، هشتم خرداد ماه با حضور مهندس "حمید چیت‌چیان" وزیر نیرو و شماری از مقام‌های استان خوزستان به بهره‌برداری رسید.


به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، با بهره‌برداری از واحدهای جدید نیروگاه‌های سیکل ترکیبی آبادان و خرمشهر 640 مگاوات به ظرفیت تولید برق استان خوزستان افزوده شد.
وزیر نیرو درباره افتتاح نیروگاه‌های سیکل ترکیبی خرمشهر و آبادان، اظهار داشت: در نیروگاه آبادان چهار واحد گازی وجود داشت و دو واحد بخار نیز امروز با ظرفیت 320 مگاوات به این سامانه افزوده شد که سیکل ترکیبی کامل شد.
چیت‌چیان افزود: حجم افزوده شده پس از این افتتاح، رقمی معادل 646 مگاوات است که امروز در مجموع دو واحد 162 و دو واحد 160 مگاوات بخار در مجموع 646 مگابایت به تولید انرژی افزوده می‌شود.
وی همچنین با اشاره به فرا رسیدن فصل گرم سال از افزایش ظرفیت نیروگاه‌ها و سرمایه‌گذاری در این راستا خبر داد و افزود: قسمت عمده فعالیت به مدیریت مصرف باز می‌گردد که در این حوزه، هماهنگی‌هایی با کشاورزان و صنایع در راستای کاهش مصرف داشت و در همین زمینه با تمام کشاورزان و صنایع بزرگ در ارتباط بودیم تا در فصل تابستان میزان مصرف خود را کاهش دهند.

مهندس "مجید صالحی"، مدیرعامل سازمان توسعه برق ایران درمراسم افتتاح نیروگاه سیکل ترکیبی آبادان گفت: با افتتاح واحدهای بخش بخار شامل دو واحد ۱۶۰ مگاواتی به ظرفیت کل ۳۲۰ مگاوات، ظرفیت تولید برق این نیروگاه به ۸۱2 مگاوات رسیده است که این میزان انرژی با افزایش تولید در نیروگاه‌های برق آبی و سیکل ترکیبی کشور تولید و وارد مدار خواهد شد.
وی تصریح کرد: واحد بخار بخش سیکل ترکیبی نیروگاه سیکل ترکیبی آبادان از جمله طرح‌های مهم برقی کشور بوده است که با بهره‌برداری از این پروژه بیش از ۵۰ درصد در مصرف سوخت این نیروگاه صرفه‌جویی شده است.
صالحی، پیک مصرف برق در سال گذشته در استان خوزستان را 7 هزار مگاوات اعلام کرد و اظهار داشت: با توجه به اهمیت استان خوزستان چندین پروژه احداث نیروگاه تولید برق برای این استان پیش‌بینی شده است.
مدیرعامل سازمان توسعه برق ایران افزود: مجوز احداث 14 نیروگاه جدید گازی در استان خوزستان صادر شده است و احداث این نیروگاه‌ها به پیگیری مسوولان استان و تأمین اعتبار احداث آن‌ها منوط است.
وی با اشاره به طرح‌های توسعه برق در استان خوزستان گفت: طی سال‌جاری واحد تولید برق سیکل ترکیبی ماهشهر و سیکل ترکیبی بخش خصوصی در بهبهان اجرایی خواهد شد و 2 واحد 325 مگاواتی نیروگاه رامین اهواز نیز در در دست توسعه است.
مدیرعامل شرکت توسعه برق ایران در بخش دیگری از سخنانش در جریان بهره‌برداری از نیروگاه آبادان، اظهار داشت: یکی از برنامه‌های جدی وزارت نیرو تقویت و پایداری شبکه‌های برق و در عین حال صرفه‌جویی در سوخت است.

وی با اشاره به افزایش میزان تولید برق در مناطق مرزی به ویژه خوزستان، خاطرنشان کرد: با افزایش میزان تولید برق زمینه برای صادرات آن به کشورهای هم‌جوار فراهم می‌شود.
صالحی تاکید کرد: اولویت اول وزارت نیرو، تأمین برق مورد نیاز داخل و در صورتی که در نیاز داخل مشکلی نداشته باشیم صادرات پیگیری می‌شود.
دکتر سید هاشمی معاونت هماهنگی ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره)، از دیگر سخنرانان آیین افتتاح نیروگاه سیکل ترکیبی آبادان بود. وی به عنوان نماینده شرکت مالک نیروگاه (شرکت ری نیرو)، ضمن قدردانی از دست اندرکاران ساخت و توسعه این نیروگاه گزارش مختصری از فرایند خرید نیروگاه و فعالیت های اقتصادی و اجتماعی ستاد را ارایه کرد و در سخنانی خواستار رفع مشکلات مالی در جریان تحویل نیروگاه به شرکت ری نیرو گردید.

ارتباط با ما

آبادان، کیلومتر 9 جاده ماهشهر،

نیروگاه سیکل ترکیبی آبادان

تلفن تماس: 061 53332222

پست الکترونیک:

info@abadanpg.com

درباره ما

شركت تولید نیروی برق آبادان در اجرای  ماده 27 قانون الحاق موادی به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت مصوب 1380/11/27 و براساس اساسنامه شماره 182278 /ت/35960/ه  مورخ 1386/11/10 مصوب هیئت محترم وزیران در تاریخ 1387/04/08 تحت شماره 4967 اداره ثبت اسناد و املاک شهرستان آبادان به ثبت رسید