درباره ما

اهداف

اهداف راهبردی شرکت

 

بر اساس سند برنامه ریزی استراتژیک شرکت، اصلی ترین اهداف مدیریت مجموعه به شرح ذیل می باشد:

 • تولید انرژی برق به صورت پایدار با رعایت کلیه استانداردها و دستورالعمل های HSE
 • بهره برداری استاندارد از واحدهای نیروگاهی و انجام به موقع و مناسب تعمیرات واحدها
 • به کارگیری فناوری های نوین و بهره‌گیری از نوآوری در افزایش تولید و راندمان نیروگاه‌
 • ارتقاء قابلیت تامین منابع مالی
 • توسعه نظام بازاریابی و فروش برق از طریق بورس انرژی و عقد قرارداد دوجانبه
 • ارتقاء سیستم‌های نظارت بر عملکرد نیروگاه

موضوع فعالیت شرکت

موضوع فعالیت شرکت

 

 • تولید و فروش انرژی برق در چارچوب ضوابط و مقررات بازار برق به اشخاص حقیقی و حقوقی
 • انجام اقدامات لازم به منظور ارتقاء بهره­وری، بهینه­سازی و توسعه ظرفیت نیروگاه
 • برون­سپاری عملیات اجرایی رقابت­پذیر (اعم از بهره­برداری، تعمیر و نگهداری، توسعه و بهینه­سازی تأسیسات)
 • پیش فروش انرژی برق و سایر روش­های تأمین منابع مالی از منابع داخلی و خارجی، اخذ وام و تسهیلات مالی و اعتباری، عرضه اوراق مشارکت با اخذ مجوز از مراجع قانونی
 • سرمایه­گذاری و مشارکت در احداث و خرید نیروگاه
 • تهیه و تأمین ابزار، ماشین­آلات و تجهیزات و مواد مصرفی مورد نیاز در زمینه فعالیت شرکت
 • همکاری و مشارکت با سایر شرکتها و موسسات در جهت تحقق موضوع فعالیت شرکت
 • مبادرت به سایر فعالیتهایی که مستقیم با موضوع فعالیت شرکت (تولید نیروی برق) مرتبط باشد.
 • رعایت قوانین و مقررات مصوب وزارت نیرو و همچنین مقررات ناظر بر بازار عمده فروشی برق ایران

معرفی شرکت

شرکت تولید نیروی برق آبادان با شناسه ملی 10860410234 در اجرای ماده 27 قانون الحاق موادی به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت مصوب 27/11/1380 و بر اساس اساسنامه شماره 182278ت 35960 ه مورخ 10/11/1386 مصوب هیات محترم وزیران در تاریخ 08/04/1387 تحت شماره 4967 در اداره ثبت اسناد و املاک شهرستان آبادان به ثبت رسید و با توجه به صورتجلسه مورخ 31/06/1387 مجمع عمومی عادی بطور فوق­العاده مشترک شرکت­های تولید نیروی برق فعالیت رسمی خود را از تاریخ 01/07/1387 آغاز نمود. 
شرکت در سال 1388 مشمول واگذاری به بخش خصوصی شده و نام شرکت جزء شرکت­های گروه 2 ماده 3 قانون اجرای سیاست­های کلی اصل 44 قانون اساسی درج شده است و نهایتاً در سال 1393 به بخش خصوصی واگذار گردید.
با مصوبه مورخ 30/01/1399 هیات پذیرش اوراق بهادار، با درخواست پذیرش سهام شرکت تولید نیروی برق آبادان (سهامی عام) در بازار دوم بورس اوراق بهادار تهران موافقت گردید و از تاریخ 10/04/1399 به عنوان پانصد وچهل و دومین شرکت پذیرفته شده در بخش «تامین برق، بخار و آب گرم»، گروه و طبقه «تولید، جمع آوری و توزیع برق»، با کد «4010» و نماد آبادا در فهرست نرخ­های بازار دوم بورس اوراق بهادار تهران درج شده است.

 

درباره ما

شرکت تولید نیروی برق آبادان (آبادا) را بهتر بشناسید

این شرکت که در سال 88 درلیست خصوصی سازی شرکت های دولتی قرار گرفته بود در سال 91 برای اولین مرتبه در لیست شرکت های فرابورس درج شده است که با توجه به عدم عرضه سهام در مهلت مقرر از این لیست حذف شده و مجددا در سال 99 به این لیست برگشته است. این شرکت جزء واحدهای تجاری فرعی شرکت مهندسی ری نیرو (سهامی خاص) و واحد تجاری نهایی گروه ستاد اجرایی فرمان امام (ره) است.

موضوع فعالیت شرکت تولید نیروی برق آبادان

موضوع اصلی فعالیت این شرکت بر اساس اساسنامه آن تولید و فروش انرژی برق در چارچوب ضوابط و و مقررات بازار برق به اشخاص و حقیقی و حقوقی ، انجام اقدامات لازم به منظور ارتقاء بهره‌وری، بهینه سازی و توسعه ظرفیت نیروگاه، برونسپاری عملیات اجرایی رقابت پذیر، سرمایه‌گذاری و مشارکت در احداث و خرید نیروگاه و … می‌باشد. در سال 98 فعالیت اصلی شرکت تولید و فروش انرژی برق بوده است.

سرمایه و سهامداران

سرمایه شرکت در زمان ثبت 22میلیارد تومان بوده که طی چند مرحله افزایش در اردیبهشت 99 به 250 میلیارد تومان رسیده است. در این شرکت 74.99 درصد از سهام در اختیار شرکت مهندسی ری نیرو(سهامی خاص) و 25% از آن در اختیار گروه اقتصادی مفید(سهامی خاص) است.

نیروگاه

نیروگاه برق آبادان واقع در کیلومتر 9 جاده آبادان به ماهشهر از نوع نیروگاه های سیکل ترکیبی است که با سوخت گازوئیل و گاز ، در چهار واحد گازی و دو واحد بخار با ظرفیت سالانه 813.6 مگاوات فعالیت می‌کند. این دسته از نیروگاه ها نزدیک به 31 درصد از ظرفیت نیروگاهی ایران را تشکیل می‌دهند.